Logo aracılığı ile sağlanan görsel iletişim, markalaşma sürecinde son derece önemli bir nokta. Tabi ki her markanın görsel iletişim yüzü, sahip olduğu logodur. Bu küçük arkadaşımız, markayı müşteriye gösteren ilk araçtır ve şirket ile müşteri arasında bir bağlantı niteliği taşır.

İşte tam olarak bu yüzden, logonun oluşturulma süreci hayati bir önem taşıyor. Logo, benzersiz olmalı; markanın sahip olduğu değerleri göstermeli ve aynı zamanda hedef kitle açısından ilgi çekici nitelikte olmalıdır. Şöyle bir bakınca çok karışık bir süreç gibi görünüyor. Ama biz bu yazımızda bu süreci kolaylaştıracak on ipucunu sizinle paylaşıyoruz. Yazımızda bahsettiğimiz bu adımları takip ederek markanız için hem başarılı hem de profesyonel bir logo hazırlayabilirsiniz.

1. Logo, müşteri ile markayı birbirine bağlamalıdır.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi logo, markayı hedef kitleye tanıtan ilk araçtır ve bu yüzden başarılı bir logo, markayı hedef kitlesi ile birleştiren köprü işlevi görmelidir. Bu köprünün de hedef kitlenin hem gözüne hem de duyularına hitabet etmesi gerekir.

Aşağıdaki logonun ne kadar sade ve ne kadar estetik göründüğü konusunda sanırım hemfikiriz.

logo-sample-1

2. Logo, hedef kitlenin duygularını tetikleyebilmeli.

Logonun tüketicilerin sahip olduğu zihinsel ve duygusal süreçleri tetikleyebilir özellikte olması gerekir. Hayal gücünü desteklemeli ve bilinç altına göndermeler yapabilmeli. Eğer akıllarda bir yer edinemiyorsa, o logonun kesinlikle başarısız olduğunu söyleyebiliriz.

Aşağıdaki kahve temalı logoda kullanılan renkler, font ve yazılı metin bir bütünlük oluşturmuş.

logo-sample-2

3. Logonun marka güvenilirliğini yansıtması gerekir.

Logolar, markanın profesyonelliğini ve güvenilirliğini direk olarak yansıtırlar. Logo ne kadar başarılı bir etkileşim yaratırsa, marka güvenilirliği süreci de o kadar hızlı başlar. Ama şunu unutmayın: logo sadece hedef kitlesine yani müşterilerine karşı değil aynı zamanda kendi çalışanlarına ve temsilcilerine karşı da bir güven duygusu oluşturabilmeli.

Dünyaca ünlü Apple firmasının logosunu bilmeyen herhalde yoktur.

logo-sample-3

4. Logonun marka bilinirliğine katkıda bulunması gerekir.

Markanın ilk ve en önemli temsilcisi logodur. Başarılı bir logonun, markayı, müşterilerin hayatında var etmesi ve bu varlığı sürdürebiliyor olması gerekir.

Örneğin, sahibinden.com isimli elektronik alışveriş ve ticaret sitesi, Türkiye’deki hemen herkesin aklında yer etmiş bir logoya sahip.

logo-sample-4

5. Logonun bir anlama sahip olması gerekir.

Logoya bir anlam yükleyebilmek, hedef kitle ile iletişime geçme noktasında büyük bir önem taşıyor. Bunu başarabilmek için de sadece “ilgi çekici” bir logo tasarlamanın ötesine geçmelisiniz. Logonun bir konusu olması ve belirli öğelerle ilişkisi olması gerekiyor. Sadece logo değil, logo tasarımında kullanılan öğeler de küresel bir anlam taşımalı ki marka bilinirliği mümkün olduğu kadar artabilsin.

Yine sahibinden.com sitesinin logosunu ele alırsak, bu site içerisinde kullanıcılar direk ‘sahibinden’ satılan ya da kiralanan ürünlere ulaşabiliyor.

6. Logo, sıkıcı olmamalı.

Sadeliğin önemli olduğu konusuna değinmiştik. Ancak sadelik demek, basitlik ya da sıkıcılık demek değildir. Sıkıcı bir logoyla müşterilerin ilgisini zaten çekemezsiniz. Müşterinin logoyu sıkıcı bulması demek, vermek istediğin mesajın hiçbir zaman doğru bir şekilde iletilmemesi demektir. Bu mesaj iletilemediği için de görsel olarak da duyusal olarak da markanız unutulmaya yüz tutacaktır.

logo-sample-5

7. Tasarım çok karışık olmamalıdır.

Yazılarımızın pek çoğunda bahsetmişizdir; görsel nitelikteki öğelerde karmaşa göz yormakla kalmayıp dikkat dağıtıcı bir özellik de taşır. Bu yüzden yalnız logoyu değil, kurumsal kimliğinize ait her türlü aracı ve sembolü tasarlarken “sadelik” her zaman birincil ilkeniz olmalıdır.

Günümüzde minimalist tasarımlar çok popüler ve büyük ilgi topluyor. Minimalist tasarımlar hakkında bilgi sahibi olmak için de ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

logo-sample-6

8. Logo tasarımında fotoğraf kullanılmamalı!

Logonuz ne kadar temiz olursa ve ne kadar basit tasarım öğelerinden oluşursa, hedef kitlenizin markanızı hatırlayabilmesi de o kadar kolay olur. Fotoğraflar milyonlarca resim ve şekilden oluşur ve bu yüzden hatırda kalması da son derece zordur.

Çarpıcı bir etki yaratmak istiyorsanız, Nike markasının logosunda olduğu gibi açık renk bir zemin üzerine kalın ve koyu renkte ancak kesinlikle sade bir görsel öğe ekleyebilirsiniz.

logo-sample-7

9. Başka bir markanın logosunu kopyalamayın!

Tasarım yaparken elbette bir araştırma yapacak ve benzer markaların ne tür çalışmalar yaptığına bakacaksınız. İlham almak serbest ancak siz, profesyonel ve kaliteli bir etki bırakmak istiyorsanız kesinlikle özgün olmalısınız. Diğer başarılı logo örneklerini taklit etmek, ölümcül bir hata olur.

logo-sample-8

10. Tasarımda kompleks fontlar kullanmayın.

Tasarımı oluştururken kullanacağınız font, önemli bir öğe olarak ön plana çıkmaktadır. Burada atılacak en doğru adım, sade ve minimalist fontlar kullanmaktır.

Hepimizin severek kullandığı sosyal medya platformu Facebook’un logosunda kullanılan font, oldukça sadedir ve kullanıcıların ilgisini oldukça başarılı bir şekilde çekmektedir.

logo-sample-9